Carraro Daytona 727

Mythshaman

BF Üyesi
Marka
Carraro
Merhabalar, amatör bir bisikletçi olarak aranızdayım. Haziran ayında bisiklete Carraro Sportive 328 şehir modeli ile başladım ancak bulunduğum sehrin bozuk yollarında 38c ince lastikler ve amortisör olmaması dolayısı ile sattım ve Carraro Daytona 727 model Mtb aldım.

Öncelikle Mtb daha kalın lastikleri ve amortisörü ile, çukurlarda, mazgallarda, tümseklerde, yoldaki oluklarda, metal kedi gözlerinde..vs daha fazla güven hissettirdi. Artık yolda giderken önüme birşey çıkacakmı diye yola bakmaktansa etrafın keyfini cikararak geziyorum. Uzun yol yapmiyorum, işe bisikletle gelir giderim 2km gidiş ve 2km dönüş, gittigim en uzak yol carşı, oda 5 km gidiş ve 5 km dönüş.

Öncelikle platform pedalları sehir pedalları ile degistirdim. Ardından yine el destekli elcik aldım. Sırada konforlu bir sele ve daha yukarı açılı ve kısa bir sehir gidonu var.

Ancak aynakol ve rublede degistirmek istiyorum, bisikletin üzerinde koruma kapaksız Shimano mt101 40-30-22 aynakol ve Shimano hg200 11-36t ruble var.

Rubleyi yine Shimano hg200 11-32t ile degistirip daha kolay ve daha iyi vites oranlarina sahip olurum diye dusunmekteyim.

Yine Aynakolu Mt101 44-32-22 kapaklı bir aynakol ile değistirmeyi dusunuyorum. Simdiki aynakolumda 22 disliyi hiç kullanmiyorum, 30 disliyi ise nadir kullanip genelde 40 disli ile gidiyorum.

Sizlerin bu konuda yorumuna ihtiyacim var, 44-32-22 aynakol ve 11-32 9 lu ruble ile daha iyi ve sehirde daha kullanilabilir vites oranlarina sahip olabilirmiyim??

Birde son olarak biraz daha hız kazanıp daha az yorulmak icin 2.25 disli mtb lastikleri 1.75 sehir lastikleri ile degistirmek istiyorum?

Fırat bozkurt

BF Üyesi
Marka
Carraro
Merhaba , anladığım kadarıyla performansınız yüksek ve bu nedenle aynakoldaki küçük dişlileri Ve arka rubledeki büyük dişleri kullanmıyorsunuz zaten bizim hızlı gitmemizi sağlayan öndeki büyük arkadaki küçük dişlilerdir ama siz zaten yapmayı düşündüğünüz değişimle yine aynı kolun en büyük dişisine daha da büyütüyor olur ne de arka rublenin en küçük dişlisini daha da küçültüyorsunuz o o yani aslında bu değişim size bir fayda sağlamayacaktır lastik konusunda ise dag bisikletinin Konforlu olması çukurlarda tolerans olması rahatsız etmemesi zaten buyuk bi oranda lastiklerden kaynakli Siz zaten tur bisikletinden dag bisikletine geçmişsiniz şimdi tekrar dag bisikletine de tur lastiği takinca buyuk oranda ayni sey olacaktir . Son olarak nacizhane tavsiyemz siz zaten bir çok gün yaklaşık 4 km yol yapıyorsunuz aynı gün hem işe hem çarşıya giderseniz oda 14 km yapıyor çoğunlukta 4 km olduğunu düşünürsek bence böyle bir kullanım için herhangi bir masraf yapmanızı tavsiye etmem zaten güzel bir bisikletiniz var sağlıkla ve sporla kalmaniz Dileğimle iyi günler

Mythshaman

BF Üyesi
Marka
Carraro
Merhaba , anladığım kadarıyla performansınız yüksek ve bu nedenle aynakoldaki küçük dişlileri Ve arka rubledeki büyük dişleri kullanmıyorsunuz zaten bizim hızlı gitmemizi sağlayan öndeki büyük arkadaki küçük dişlilerdir ama siz zaten yapmayı düşündüğünüz değişimle yine aynı kolun en büyük dişisine daha da büyütüyor olur ne de arka rublenin en küçük dişlisini daha da küçültüyorsunuz o o yani aslında bu değişim size bir fayda sağlamayacaktır lastik konusunda ise dag bisikletinin Konforlu olması çukurlarda tolerans olması rahatsız etmemesi zaten buyuk bi oranda lastiklerden kaynakli Siz zaten tur bisikletinden dag bisikletine geçmişsiniz şimdi tekrar dag bisikletine de tur lastiği takinca buyuk oranda ayni sey olacaktir . Son olarak nacizhane tavsiyemz siz zaten bir çok gün yaklaşık 4 km yol yapıyorsunuz aynı gün hem işe hem çarşıya giderseniz oda 14 km yapıyor çoğunlukta 4 km olduğunu düşünürsek bence böyle bir kullanım için herhangi bir masraf yapmanızı tavsiye etmem zaten güzel bir bisikletiniz var sağlıkla ve sporla kalmaniz Dileğimle iyi günler
Çok teşekkür ederim, mantıklı düşününce dediğinize çıkıyor. Fazla binmiyorum gereksiz masraf.

Aynakolu degistirince aktaricida degismek ister bir sürü şey yani. Haklısınız, sadece ufak tefek konforuma yonelik seyler alirim. Sele ve gidon yukseltme gibi. Yada daha daha açılı ve kısa bir şehir gidonu gibi.

Lastiklerde eskiyene kadar binip eskiyince 1.75-1.95 ölculerinde trekking tarzı bir lastige gecersem bir nebze daha rahatlarım.

Son düzenleme: