Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Bisiklet Forması Seçimi

Manebra

Kullanıcı
Kullanıcı
Katılım
8 Şub 2022
Mesajlar
22
Tepkime puanı
1
Yaş
34
Konum
Balıkesir
Bisiklet forması giymek bisiklet sürerken önceliklerinizden biri olmayabilir. Fakat formanın daha verimli ve daha rahat pedal çevirmenin iyi bir yolu olduğunu bilmelisiniz.

Bisiklete pamuklu bir t-shirt ya da o gün için giymeyi sevdiğiniz herhangi bir giysi ile binebilirsiniz. Verimliliği artırmak ve terden dolayı rahatsızlık yaşamamak için hem hafif hem de rahat bir kıyafet olan bisiklet formalarını, özellikle sıcak havalarda denedikten sonra neden pamuklu kıyafetleri tercih etmemeniz gerektiğini çok daha iyi anlayacaksınız.

Niçin Bisiklet Forması Tercih Etmelisiniz?
Eğer bisikletteki performansınızı geliştirmek istiyorsanız bir bisiklet forması giymek bu hedefe ulaşmanıza yardımcı olacaktır. Çünkü zaten bildiğiniz gibi, rüzgar bisiklet performansının en büyük düşmanlarındandır. Bisiklet forması vücudumuzun rüzgara karşı direncini artırmanın etkili yollarından biridir.

Bisiklet kullanırken vücudunuzu tam olarak saracak biçimde üretildiği için rahatlık, hareket özgürlüğü, rüzgar direncinden kaçınma, işlevsellik, serinlik veren ve terletmeyen bir özelliktedir.

Hafif olmasının yanı sıra tasarımına bağlı olarak bazı küçük eşyalarınızı içinde taşımanıza olanak veren geniş bir arka cebi bulunur.

Bisiklet Forması Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Bisiklet ekipmanınızın herhangi bir parçası gibi, bisiklet forması da satın almadan önce kişisel ihtiyaçlarınıza uyum sağlayıp sağlamadığı göz önünde bulundurularak seçilmelidir.

1. Kumaş
Bisiklet formaları üretmek için en çok kullanılan iki kumaş türü sentetik ve yündür, her iki kumaş da farklı nedenlerle tercih edilebilir.

Sentetik malzeme daha ucuzdur. Bu nedenle üreticiler tescilli kumaşlarının rakiplerinden daha iyi olduğunu tüketiciye göstermeye çalışır. Sentetik kumaşlar, sizi soğuk rüzgardan koruyabilir, vücudunuzu aşırı ısıtmaz ve terinizi çabucak dışarı atar.

Yün formalar ise sentetik kumaşlardan daha pahalıdır. Genellikle kışın pedallamak için üretilir. Koruması doğal olduğu için sentetik malzemeden daha iyi bir performansa sahiptir. Üst seviye yün formalarda antibakteriyel teknoloji kullanılır. Bu sayede saatler süren sürüşlerden sonra bile sentetik kumaşlarda olduğu gibi kötü kokmazsınız.

2. Kesim
Bisiklet forması için dar ve rahat olmak üzere iki ana kesim türü vardır:
Dar model formalar aerodinamik avantaj ve terin daha iyi emilmesini sağlar. Rahat kesim formalar ise cilt ve kumaş arasında havanın dolaşmasına imkan verdiği için serin bir sürüş imkanı verir.

Her iki kesimde de arka etek kısmı uzun bırakılır. Bunun nedeni pedal çevirirkenki pozisyonunuzun belinizi açıkta kalmasını önlemektir. Kısa kollu ve uzun kollu olan türleri vardır. Beli lastikli ya da lastiksiz, arkada cepli veya cepsiz modellerini bulabilirsiniz.

Genel olarak bisiklet formaları göğüs kısmında bir fermuarla yapılır. Fermuar kısa ya da uzun olabilir. Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu havalandırmayı bu sayede ayarlayabilirsiniz.
 

Forumda daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap