Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Bisiklet Zinciri Nasıl Temizlenir?

Manebra

Kullanıcı
Kullanıcı
Katılım
8 Şub 2022
Mesajlar
22
Tepkime puanı
1
Yaş
34
Konum
Balıkesir
Bisiklet bakımı, bisiklet tutkunlarının yaşamının bir parçasıdır. Bu yazıda bisiklet zincirinizi yeni bir tura hazırlamak için bilmeniz gerekenleri bulabilirsiniz.

Zincir Temizliğinin Önemi
Bisiklet zincirini temizlemek, yeni başlayan ya da tecrübeli olması fark etmeksizin her bisikletçi için kazanılması gereken bir alışkanlıktır. Bisikletin sürekli kullanılması zincir sağlığına dikkat etmek için yeterli bir sebeptir.

Şehir içinde bisikletle dolaşmayı sevenler için bu sorun, sokaklarda biriken toz ve küçük çöplerden kaynaklanır.

Eğer sahil şeridinde yaşıyorsanız rüzgarın getirdiği ve etrafa saçtığı kum ya da tuz, bisiklete ve parçalarına ciddi şekilde zarar verir.

Dağ yollarında pedallamayı seviyorsanız, toprak ve çakıllar, zincir baklalarının zarar görmesine sebep olabilir.

Zincir temizliği tüm vites sisteminin sağlıklı işlemesi, kullanım ömrünün uzaması ve güvenliğiniz için bir gerekliliktir.

Eğer zinciri kirli bırakırsanız, bu kirler bir süre sonra göbeğin içine kadar bulaşır ve tüm sistemin aşınmasına sebep olur.
Pedal çevirirken bisiklet parçalarının işlevini tam olarak yerine getirememesi bir kaza geçirmenize yol açabilir.

Bisiklet Zinciri Ne Zaman Temizlenmelidir?
Bunun cevabı oldukça basittir: Zincir kirlendiğinde. Baklaların ve pimlerin üzerine kir veya yağ yapışmışsa artık zinciri temizlemenin vakti gelmiş demektir.

Bisiklet Zinciri Evde Nasıl Temizlenir?
Bunun için iki farklı yol deneyebilirsiniz:

1. Zincir Temizleyiciler
Bisiklet zincirini temizlemek için özel ürenler bulunmaktadır. Ayrıca bu iş için özel fırçalar da satılmaktadır. Bu tür ürünler kullanarak zincirinizi temizleyebilirsiniz.

2. Yanıcı Maddeler
Mazot, benzin, tiner, gaz yağı gibi maddeler zincir temizliğinde kullanabileceğiniz en bilinen ürünlerdir. Uygulaması hem çok kolay hem de çok etkilidir. Kullanacağınız sıvıyı plastik bir şişeye koyun ve zinciri içine bırakın. Bir süre hafifçe çalkaladıktan sonra zincir şişenin içinden ilk günkü gibi tertemiz çıkacaktır.
 

Forumda daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap