Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Bisiklet Sürüşlerinde En Sık Yapılan 5 Hata

Manebra

Kullanıcı
Kullanıcı
Katılım
8 Şub 2022
Mesajlar
22
Tepkime puanı
1
Yaş
34
Konum
Balıkesir
Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de bisiklet kullanımı oldukça yaygınlaşıyor. Bunda sosyal medya paylaşımlarının da ciddi bir payı var. Bisikletiyle Türkiye turu yapan çok sayıda genç, gerçekten kaliteli video paylaşımlarını bizlerle buluşturuyor. Bisiklet sürmenin verdiği haz ve özgürlük duygusu bu popülerleşmenin diğer bir iyi tarafı.

Pedal çevirmek çok basit bir iştir. Fakat belli başlı ipuçlarını bilmeniz gerekir. Aksi halde kaza yaşama ihtimaliniz artar ya da yorgunluk kaçınılmaz olur.

Bu yazıda bisiklet sporundaki en yaygın hataları bulabilirsiniz. Daha iyi bir teknik geliştirmek ve daha kaliteli bir sürüş için aşağıda yazılanlara göz atın.

1. Yanlış Duruş
Bu hata birkaç farklı sebepten kaynaklanıyor olabilir. Genellikle bisiklet bileşenlerinde yapılan yanlış ayarlamalardan kaynaklanır. Çok yüksek ya da alçak tutulan sele ve gidon en yaygın nedenlerdir. Kadro ve tekerlek boyutunun kullanıcıya göre olmaması da bir başka yanlış duruş sebebidir.

Bisiklet üzerinde yanlış bir duruş, sadece omurgada değil; dizlerde, bacaklarda, kollarda ve boyunda gerilmelere ya da bükülmelere sebep olur.

2. Kapasitenin Üzerine Çıkmaya Çalışmak
Bisikletle engelleri aşmak ve daha ilerilere gitmek istemeniz normaldir. Bunu yapabilmek için bazı bisikletçiler antrenman yapmayı tercih eder. Zaten bu olması gerekendir. Fakat antrenmanlarda vücudunuza saygı gösterin. Dayanıklılığınızı bilerek tutarlı olun ve aşırıya kaçmayan bir eğitim programı benimseyin. Sürüşler arasında kısa aralıklara dinlenmeyi öğrenin. Sürüşü tamamladığınızda, toparlanması için vücudunuza zaman ayırın.

Sürüşün ilk üçte birini ısınmaya, sonraki bölümü sabit bir tempo tutturmaya ve son kısmını maksimum çaba için kullanın.

3. Beslenmeyi ve Su İçmeyi İhmal Etmek
Bisikletçiler için beslenme konusu özel bir dikkat gerektirir. Ağır ve yağlı yiyeceklerden, asitli içeceklerden kaçınmanız gerektiğini kabul etmelisiniz.

Kısa sürüşler için (yaklaşık bir saat) katı bir diyet gerekli değildir. Ancak planınız birkaç saatlik sürüş yapmaksa, ilk saati tamamladıktan sonraki her 20 dakikada bir, fındık, ceviz gibi hem tok tutan hem besleyici atıştırmalıklar tüketmelisiniz.

Su içmek ise yudum yudum ve kısa aralıklarla yapılmalıdır. Yanınızda bol miktarda su bulundurmayı ihmal etmeyin ve içmek için susayana kadar beklemeyin. Sürüş boyunca sık sık için.

4. Yanında Tamir Takımı Bulundurmamak
Bisiklet kullanırken çeşitli mekanik problemlerle karşılaşma ihtimaliniz vardır. Bu yüzden yanınızda her zaman bisikletinizdeki arızayı giderebilecek aletler taşımalısınız.

Çoğu bisiklet arızası ustalık gerektirmeden kolayca çözülebilir. Sadece belli başlı ayarlamaların neler olduğunu ve bunların nasıl yapılacağını bilmek, yolunuza devam etmenizi sağlar.

5. Grup Sürüşlerinde Uyumsuz Olmak
Bu pek dikkat çekmeyen bir husustur. Bisiklet gruplarının genellikle kendi kuralları vardır ve bir grubun içine girdiğinizde bu kurallara saygı duymalısınız. Başlangıçta geride kalmaya ve diğer bisiklet kullanıcılarının davranışlarını gözlemlemeye çalışın.

Grup sürüşlerindeki kazaların en sık nedenlerinden biri, grup tarafından öngörülemeyen ani hareketlerdir. Tüm sürücüler birbirlerine çok yakın olduklarından, birinin hatası tüm grubu yere indirebilir.
 

Forumda daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap