Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Bisiklette Diz Ağrılarının Önüne Nasıl Geçilir?

Manebra

Kullanıcı
Kullanıcı
Katılım
8 Şub 2022
Mesajlar
22
Tepkime puanı
1
Yaş
34
Konum
Balıkesir
Pedal çevirirken diz ağrısından şikayet eden çok sayıda bisikletçi bulunur. Ne de olsa pedal çevirirken vücudumuzun en çok kullanılan uzvu dizlerdir.

Bu ağrının farklı nedenleri olabilir. Bisikletçinin kendisinin düzeltebileceği sorunlar olabileceği gibi özel yardım ihtiyacı doğuran sorunlar da olabilir.
Bisiklet sürerken diz ağrısı hakkında daha fazla bilgiyi bu yazıda bulabilirsiniz.

Bisiklet Sürüşünde Diz Ağrısının Ana Nedenleri Nelerdir?
Tüm diz ağrıları aynı sebepten kaynaklanmaz. Hissettiğiniz ağrıyı tanımlayabilmeli, kaynağını ve çözüm yollarını bilmelisiniz. Aşağıda en yaygın ağrıları ve olası nedenleri sıralayalım:

1. Dizin Arkasındaki Ağrı
Bu nadir görülen bir ağrıdır ve genellikle arka tendonların aşındığı anlamına gelir. En olası neden, selenin çok yüksek ya da çok alçak olmasıdır.

Vitesli bir bisiklet kullanıyorsanız, pedal çevirirken bu diz ağrısına daha duyarlı olursunuz. Çünkü bu durumda, hamstring kasları (uyluğun arkası) pedalın yavaşlamasında daha fazla kullanılır ve aşırı yüklenmeye, dolayısıyla ağrıya neden olur.

2. Dizin Önündeki Ağrı
Dizin ön kısmını etkileyen ağrı, patella (dizkapağı) ile ilişkilidir. Olası sebep, selenin çok önde veya çok arkada konumlandırılmasıdır.

Seleyi yanlış bir konuma getirirseniz, ön uyluk kaslarına, kuadrisepslere daha fazla yük bindirirsiniz. Bu durumda tüm eklemi yormuş olursunuz.

Dizin önündeki ağrı, hem tendon hem de patellar kıkırdakta 'kondromalazi' adı verilen bir yaralanmaya da işaret edebilir.

3. Dizin İçindeki Ağrı
Medial ağrı, yani diz içinde meydana gelen ağrı, ayağın pedala yanlış yerleştirilmesiyle bağlantılıdır. Genellikle, bisikletçinin ayaklarını pedalın biraz dışına doğru koyması sonucunda meydana gelir. Bu durum dizin iç kısmında yüklenmeye neden olur.

Bu yüzden en doğru olan, pedalın en ortasına, ayak çukurunun önündeki kas dokusuyla, düz bir biçimde basmaktır.
Pedallamayı dizinizi zorlayarak yaparsanız, dizlerinizdeki kollateral bağları gererek ağrıya neden olursunuz.

4. Dizin Dış Çevresindeki Ağrı
Bu ağrı, kalçadan ve uyluktan geçen, oradan tibiaya uzanan fibröz bağ dokusu bandı iltihaplandığında veya gerildiğinde ortaya çıkar.

Pedal gücünü artırmaya çalışan ya da dizlerini içe doğru kıvıran bisikletçiler, diz bağlarında sürtünme yaratarak bu ağrıya sebep olur. Özellikle yeni başlayan bisikletçilerde çok yaygındır.
Kronik sürtünme iltihaplanmaya neden olur ve zamanla dizin yapısı aşınarak araba kullanmak, yürümek ve merdivenden inip çıkmak gibi bazı günlük hareketleri yavaşlatır.

Bu Sorunlarla Nasıl Başa Çıkılır
Bisiklet sürerken zaten diz ağrısı çekiyorsanız elbette durumunuzu tam olarak değerlendirebilecek bir ortopedi doktorundan muayene talep etmelisiniz.
Genel tedavisi fizik tedavi şeklindedir. Bu sürecin ardından kas güçlendirme ve kas gruplarının yeniden dengelenmesi sağlanır.

Bisiklet Sürüşünde Diz Ağrısı Nasıl Önlenir?
Pedal çevirirken diz ağrısını önlemek için en temel öneri, doğru bir pozisyonla bisiklete binmenizdir. Ayrıca bisikletinizi boyunuza, kilonuza ve seviyenize göre seçmeli; doğru sele ve gidon ayarını yapmalısınız.

Dizinizi güçlendirmek için hangi egzersizleri yapmanız gerektiğini ve ayrıca nasıl düzgün pedal çevireceğinizi öğrenmelisiniz.

Dizlerinde Sorun Yaşayanlar Bisiklete Binebilir Mi?
Eğer bir diz problemi teşhisiniz varsa, bisiklete binmenin özellikle kas güçlendirmede bir müttefik olduğunu söylemek mümkün.

Bununla birlikte, aktiviteye başlamadan önce doktorunuza danışmanız son derece önemlidir.

Fakat dizlerinde keskin bir ağrı ya da şişlik olanlar için bisiklete binmek tavsiye edilmez. Bu, durumu daha da kötüleştirebilir.

Bu nedenle, pedal üzerinde büyük tırmanışlarla yüzleşmeye başlamadan önce, spor salonunda dizlerinizin sağlıklı olduğundan emin olmak için bir egzersiz planı başlatabilirsiniz.

Bilinmesi Gerekenler
- Başlarda düz yolları tercih edin ve tırmanışlardan kaçının.

- Uygun ayakkabılar giyin, asla parmak arası terlik veya sandalet gibi açık ayakkabılarla bisiklete binmeyin.

- Dizleriniz fazla bükülü ya da fazla gerilmiş olmamalıdır.

- Pedal çevirmeye başlamadan önce bacaklarınızı ve ayaklarınızı gerin.

- Halihazırda diz probleminiz varsa, eklemlerinizi korumak için düşük viteslerde bisiklet sürmeyi tercih edin.

- Pedal çevirmeye başladığınızda veya sonrasında ağır bir diz ağrısı hissediyorsanız aktiviteye ara verin ve doktorunuza görünün.
 

Forumda daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap