Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Bisikletliler İçin Beslenme Önerileri

Manebra

Kullanıcı
Kullanıcı
Katılım
8 Şub 2022
Mesajlar
22
Tepkime puanı
1
Yaş
34
Konum
Balıkesir
Bisiklet kullanmanın beden ve zihin sağlığı için çok sayıda faydası vardır. Bu sonucu daha verimli hale getirmek için beslenmenize dikkat etmeniz gerekir.

Bisiklet sporundan en iyi şekilde fayda görmenize yardımcı olacak 5 gıdayı bu yazıda bulabilirsiniz. Buna geçmeden önce beslenmenin bisiklet kullanıcıları için neden önemli olduğunu açıklayalım.

Bisikletliler İçin Beslenmenin Önemi
Sağlıklı ve doğru gıdaların tüketilmesi, sporcunun sürüş esnasındaki performansına doğrudan etki eder. Bu etki sayesinde bisikletteki performansınız artmaya başlar. Bu da fiziksel sağlığınızı iyileştirir. Sağlıksız beslenildiğinde kas ağrısı ve sindirim gibi vücut fonksiyonlarında bozukluk yaşamanız kaçınılmazdır.

Ağır ve bol yağlı yemekler, vücut tarafından çok uzun sürede sindirilebilir. Bu yüzden menüden çıkartılmalıdır. Yağlı yemek yedikten sonraki sindirim sürecinde kan akışı artar fakat egzersiz sırasında vücudun geri kalanına yayılmaz. Bu tür sağlıksız yiyecekleri tükettikten hemen sonra bisiklete binmek gastrointestinal rahatsızlığa sebep olur.

İster spor ister eğlence amaçlı olsun, bisiklete binenlerin karbonhidrat, protein ve antioksidanları tüketmesi gerekmektedir. Peki bunlar neden öncelik verilmesi gereken gıdalardır?

1. Karbonhidratlar
Karbonhidratlar, hücrelere enerji sağlamaktan sorumlu olan besinlerdir. Vücudumuzda, kas yapısını güçlendiren ve fiziksel performans için etkili bir enerji kaynağı olan glikojen şeklinde depolanırlar. Örneğin patates, pirinç, makarna ve esmer ekmekte bulunurlar.

2. Proteinler
Proteinler, doku onarımını sağlayan ve enerji harcarken dayanıklılığı artıran moleküllerdir. En bilinen protein kaynakları; fasulye, nohut, bulgur, süt, peynir, et ve yumurtadır. Bunlar kasları yenileyen protein sentezini vücuda kazandırır.

3. Antioksidanlar
Antioksidanlar, erken yaşlanmaya, hücre ölümüne ve diğer hastalıklara neden olan serbest radikallerle mücadele eder. Bu zararlı maddelerin üretimi, çeşitli dış etkenler sonunda meydana gelebileceği gibi, yoğun egzersizler sonucu da oluşabilir.

Turunçgiller, biber, havuç ve ıspanak, vitaminler ve beta-karoten gibi antioksidan özellikler açısından oldukça zengindir ve serbest radikalleri nötralize etmek için ideal besinlerdir.

Uzun Turlarda Mutlaka Tüketilmesi Gereken Besinler
1. Pancar

Vücutta oksijenli kanın kaslara taşınmasını destekleyen önemli bir damar genişletici olan nitrik oksit içerir. Bu da çok daha iyi bir pedal performansı demektir.

2. Ispanak
Kasları besler ve kan damarlarındaki toksinleri atarak vücuda enerji pompalar. Pancar gibi ıspanak da fiziksel performansı artırmaya yardımcı olur.

3. Yoğurt
Kalsiyum ve karbonhidrat kaynağı olan yoğurt, kas dokusunu geliştirir. Bisiklete binmeden önce kuru meyve ve tahıllarla karıştırıp yiyebilirsiniz.

4. Elma
Bu meyve, bağışıklığı güçlendirmeyi sağlayan ve antioksidan özellikler içeren vitaminler bakımından zengindir. Açlığı bastırdığı için sürüşten önce yemek daha doğrudur.

5. Kepekli Ekmek
Karbonhidrat açısından zengin olduğu için değerli bir enerji kaynağıdır. Ayrıca içerdiği lif sayesinde bağırsakların çalışmasına yardımcı olur.

Asla Susuz Kalmayın
Bol su içmek yalnızca bisiklet kullanıcıları için değil; herkes için vazgeçilmemesi gereken bir alışkanlıktır. Bisikletçiler için kural, egzersizden önce, egzersiz sırasında ve sonrasında susamayı beklemeden su içmektir. Unutmayın ki susamak bir dehidrasyon belirtisidir.

Sıvı almanın diğer bir yolu, yüksek miktarda su içeren gıdalardır. Örnek olarak süt, marul, çilek, yumurta, karpuz ve elma verilebilir.
 

Forumda daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap