Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Bisikletle Uzun Tura Hazırlık

Manebra

Kullanıcı
Kullanıcı
Katılım
8 Şub 2022
Mesajlar
22
Tepkime puanı
1
Yaş
34
Konum
Balıkesir
Bisiklet, büyük şehirlerin koşuşturmacasından uzaklaşmak isteyen insanlar için bir sığınak gibidir. Kendini daha iyi tanımak ve unutulmaz manzaralar keşfetmek bu araç sayesinde çok daha mümkündür.

Eğer bisikletinize eşyalarınızı yükleyip bir tur planı yapıyorsanız fakat nereden başlayacağınızı tam olarak bilmiyorsanız, seyahatinizi nasıl planlayacağınızla ilgili ipuçlarını, ekipman bakımın nasıl olacağını, güvenlik bilgilerini ve bagajınızı taşımakla ilgili çeşitli püf noktalarını bu yazıda bulabilirsiniz.

1. Bisiklet Turunu Planlayın
Uzun bir bisiklet gezisi, doğru bir planlama ile başlar. Her şeyden önce gidilecek rota hakkında bilgi toplamaya başlamak gerekir.

Bisikletle ülkemizi hatta dünyayı dolaşmak için deneyimli bir bisiklet sporcusu olmanıza gerek yoktur. Fakat iyi bir planlama, olası aksiliklerin önüne geçer ve sizi yolda çeşitli olumsuzluklara hazırlıksız yakalanmaktan korur. Bisiklet yolculuğunuzdan önce alınması gereken bazı önlemler vardır. Gelin bunların neler olduğuna bakalım:

2. Sağlık Durumunuzu İnceletin
Yolda sağlığınızla ilgili sorun yaşamamak için, yola çıkmadan önce check-up yaptırmak çok önemlidir. Yolda bir doktora kolayca erişemeyeceğinizi unutmayın. Ayrıca, doktor ve diş hekiminizi ziyaret ederek, yolculuğunuzda yanınıza almanız gerekecek ilaçları reçete etmelerini isteyebilirsiniz.

3. Maddi Durumunuzu Göz Önünde Bulundurun
Hesaplarınızı kontrol altında tutmak bisiklet turunuzu tamamlamanızı kolaylaştırır. Yemeğinizi yanınızda taşıdığınız ocakta yapacaksanız, çadırınızda konaklayacaksanız bisiklet üzerinde çok fazla gideriniz olmaz. Fakat günlük harcayacağınız paranın ne kadar olduğunu hesaplamalı ve banka hesabınızda buna uygun toplam bir bakiye bulundurmalısınız.

4. Elektronik Ürünlerinizi Kontrol Edin
Yanınızda bulundurmak istediğiniz elektronik cihazların şarj sorununu nasıl gidereceğinizi belirleyin. Yanınızda şarj aleti, cep telefonu ve ayrıca powerbank, güneş enerji paneli götürmeye çalışın. Çekeceğiniz fotoğrafları arşivlemek için büyük bir depolama alanına sahip harici sabit diski unutmayın.

5. Rotanızı Belirleyin
Gitmek istediğiniz rotalar, yolun durumu, yerleşim yerleri arasındaki mesafe, tırmanış noktaları, su kaynakları, kamp alanları gibi bilgileri toplayarak sizin için en doğru yolun nerelerden geçtiğini önceden öğrenin. Bu bilgilere sahip olmak, yüklü bir bisiklet üzerindeyken işinize oldukça yarayacaktır.

6. Bisikletinizi Kontrol Edin
Hangi aracı kullanırsanız kullanın, uzun bir yola çıkmadan önce aracın genel durumunu, bir arıza olup olmadığını kontrol etmek zorundasınız. Bisiklet gezisinde de, tamircilere veya bisiklet parçası satan mağazalara uzaktayken bisikletinizde sorun yaşayabilirsiniz. Hasarlı ekipmanı değiştirmek ya da onarmak durumunda kalabilirsiniz.

Yola çıkmadan önce var olan sorunları mutlaka düzeltmelisiniz. Ayarı bozulmuş frenler, kırık ya da ekseni bozulmuş zincirler, patlak lastikler gibi sorunları giderin.

Ekstra zincir, fren balataları/pedalları, alyan anahtarı, ve hava pompası gibi tamir ekipmanlarını ve yedek parçaları mutlaka taşıyın.

Bagajı Hazırlamak
Yanınıza alacağınız yükü taşımak için bisiklete takılacak özel çantalar vardır. Bunlardan en kullanışlı olanlar heybe ve gidon çantasıdır.

Heybe
Bir L demir ya da kayış kullanılarak bagaj demirlerine monte edilirler. Önde 2, arkada 2 parçadan oluşur.

Gidon Çantası
Genellikle heybe takımı ile birlikte satılır. Kişisel belgeler, fotoğraf makinesi gibi çabuk ulaşacağınız eşyalarınızı koymak için tasarlanmıştır.

Su geçirmez olan çanta modellerini tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Bu, eşyalarınızı kötü hava koşullarından koruyacaktır. Yolculuk sırasında ağrı ve yorgunluğa sebep olacağı için sırt çantası taşımaktan kaçının. En doğrusu, eşyaları doğrudan bisiklet üzerine, dengeli olarak dağıtmaktır.
 

Forumda daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap