Her ne kadar motosikletlerin otomobillere oranla daha ekonomik yakıt tüketimleri olsa bile artan yakıt fiyatları sizi tasarrufa itebilir. Yakıt ekonomisinde özellikle 125cc motosikletler ve scooter modeller iyi olsa da kullandığınız motosikletin yakıt ekonomisini daha iyi hale getirebilirsiniz. Bunun için dikkat etmeniz gerekenleri sıraladık:

Lastik Basıncı: Lastik havasını arada kontrol edip ayarlamazsanız. Az olan lastik basıncı ile sürtünme kuvvetini artırmanıza neden olur. Motoru daha güç harcayarak kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Daha fazla yakıt tüketmenize neden olacak bu durumdan kurtulmak için lastik basınçlarını kullanma kılavuzunda kontrol ederek ayarlayın.

motor-lastik-havajpg


Zincirin Ayarlanması: Hem gevşek hem de haddinden fazla gergin zincirin yakıt tüketimine etkisi olur. Gergin zincir, jant ve mil yataklarına baskı uygulayarak gücün azalmasına neden olurken; gevşek zincir, dişli ve vitesin daha çok aşınmasına yol açabilir. Sürtünmenin artması daha çok yakıt tüketmeniz anlamına gelir. Zincirin de doğru biçimde yağlanması bu anlamda önem taşımaktadır.

motor-zincir-ayarlamajpg


Motor Yağı: Motorun kullanım kılavuzundaki yağ oranlarını yakalamanız hem motorunuz hem de yakıt kullanımınız için önem taşımaktadır. Motor yağını, yağlayıcı ve temizleyici olarak görev yapması için düzenli olarak değiştirmelisiniz.

Temiz Hava Filtresi: Motora giren kirli hava ve toz ile güç tüketiminiz artar. Yakıtta tasarruf elde etmek istiyorsanız temiz bir hava filtresi ile motorun yeterli havayı alamamasını sağlayabilirsiniz.

Akıllı Sürüş: Yakıtta tasarrufun en önemli noktası sürücüdür. Sürücüsü olarak sürüş biçiminiz oldukça önem taşımaktadır. Sürüşte sakin biçimde kullanım, gazı gerekli oranda açmak, ileride olabilecek virajların ve engellerin farkına vararak hızı ayarlamak gibi seçimleriniz yakıt ekonomisinde tasarrufa gitmenizi sağlar. Motor kullanırken agresif davranışlar içerisinde olmamak gerekiyor. Yani tam gaz yapmak, gaza bir yüklenip sonrasında yavaşlamak buy agresif davranışlardan bazılarıdır ve kaçınılmalıdır.