Motosiklet ile kendi başınıza yapacağınız ziyaretler oldukça keyifli olur. Ancak bazen arkanıza bir artçı alarak seyahat etmek durumunda da kalacaksınız. Sürücü olmak sanırım artçı olmaktan daha zor hale geliyor ve ayrı bir özen istiyor. Her şeyden evvel yakalanan güven ile uyumlu bir yolculuk gerçekleştirme olanağınız olduğunu unutmamalısınız. İşte bu seyahatlere hazır olmanız için bazı detaylar vereceğiz.

motor-artci-1jpg


  • Her şeyden önce artçı olacak kişinin de güvenle ve cesaretle karar vermesi gerekiyor. Tabi ki asıl sürüş sıkıntısı yaşayacak olan motosiklet kullanıcısının yeterli tecrübeye sahip olması şart. Artçının sürücüye olan güveninin tam olması gerekiyor. Tereddüt anında bu yolculuktan vazgeçilmesi en iyisi olacaktır.
  • Motor tipinizin de modelinizin de uygun olması önem taşıyor. Uzun seyahat boyunca yolculuğun konforu artçı ile bir parça düşmesin istiyorsanız arkalık olması, çantanın ona göre seçilmesi avantajlı olabilir.
  • Kask kullanılmadan bu seyahati kafanızdan bile geçirmemelisiniz. Konforlu kasklar ile daha uzun seyahatlerde bile rahat edebilirsiniz.
  • Artçının binişte ve inişte sol tarafı kullanması gerekiyor. Sürücü bindikten sonra biniş, o inmeden de iniş işlemi gerçekleşmelidir. Bu işi sürücüyü çekiştirmeden ve sol omuzundan destek alarak yapmakta yarar var.
  • Özellikle kasklar ile bazen sürücüye tutunmak zorlaştığında yan demirlerden tutunmak gerekiyor. Viraj gibi yerlerde ise sürücü ile uyumlu olmanız şart ve tutunmanız gerekebilir. Virajın ters yönüne harekette bulunmayın. Arada açıklık bırakmamaya özen göstermelisiniz.
  • Ani duruş anlarında ters yöne hareket iyi olabilir. Ama en güzeli bu anlarda sürücü talimatı ile hareket etmektir.
  • Gereksiz her artçı hareketi sürücüyü zora sokabilir. Bu nedenle sürücünün beklentilerine göre hareket etmelisiniz.
  • Uyumak, en tehlikeli yapılacak şeylerden biridir. Sürücü ile aranızdaki iletişimle bunu aşabilirsiniz. Kasklar içinde dahi iletişim ile kullanabileceğiniz teknolojiler bulunuyor.
  • Yolculukta, minumum eşya taşımaya çalışın.

Normal seyahatlere nazaran artçı ile yapacağınız seyahatler zor gibi görünse dahi kurallara uymanız ve uyumu yakalamanız halinde çok daha keyifli anları birlikte paylaşma olanağını elde etmiş olursunuz.

motor-artci-2jpg