BMW K1200 RS Tanıtımı ve Yorumları

BMW Motorrad, şirketin en güçlü model serisinde dördüncü modeli gururla sunuyor. Model tanımı zaten belirtildiği gibi, yeni K 1200 R Sport BMW K 1200 R'yi temel alıyor. Yeni K 1200 R Sport'un belki de en önemli özelliği, çerçeveye sıkıca monte edilen ve R 1200 S ile aynı farları taşıyan yarı serme sistemidir. Motosikletin genel tasarımına uyumlu bir şekilde entegre edilen yarı koruma, etkileyici motor ve çalışan dişli teknolojisinin net ve serbest görünümüdür.
Yüksek hızlarda özellikle avantajlı bir şekilde geliştirilmiş rüzgar koruması sunan yeni BMW K 1200 R Sport, yüksek hızlarda uzun mesafeleri kapatmak için daha uygundur. Gerçekten de yarış pistinde özel sürüş keyfi için değil, aynı zamanda normal yollarda ve otoyollarda herkesin zevk almasını sağlamak için ideal bir motosiklettir ve sürücüye daha sportif ve dinamik olandan daha dik oturma pozisyonu seçeneği sunar.


K 1200 R'nin kardeş modeli olarak, yeni K 1200 R Sport aynı aktarma organı ve süspansiyon teknolojisine sahiptir. Azami 120 kW (163 hp), sadece 241 kg veya 531 lb'lik boş ağırlığı ve yenilikçi Duolever ve Paralever süspansiyonu ile yeni model, her zaman ve her koşulda en yüksek sürüş dinamiği ve performans standardını sunar.
Üstün özelliklerin üzerinde, BMW K 1200 R Sport, kasıtsız olarak K 1200 R'de kasıtlı olarak verilmeyen çok çeşitli yetenekler sunuyor. Bunlar, her türlü durumda üstün çok yönlülük, daha fazla sürüş konforu ve hatta daha yüksek performans ve yüksek hızlarda kullanım içerir. Ve aynı zamanda yeni makine, Roadster'in tipik ve keskin kullanımı, sportif performansı ve rahat oturma pozisyonu gibi tipik tüm erdemleri sunuyor.
Yeni BMW K 1200 R Sport, iddialı, “çıplak bisiklet” teknolojisi ve çok yönlü bir makinede çok çeşitli motorsiklet seçenekleri sunan iddialı spor binicisine hitap ediyor. Çoğu durumda K 1200 R'den taşınan çok sayıda aksesuar seçeneği sunan yeni K 1200 R Sport, özellikle uzun mesafelerde optimum konfor ve gerçekten olağanüstü bir sürüş deneyimi sağlar.


TEKNİK ÖZELLİKLER VE TASARIM


Entegre farlı yarı-makul çerçeve üzerine sıkıca monte edilir.
Rüzgar tünelinde geliştirilen, plastik elemanlardan yapılan ön kaplama, iyi görünümleri rüzgar ve hava koşullarından eşit derecede iyi koruma ile birleştirerek motosiklete mükemmel bir şekilde uyarlanmıştır. Yan spoylerlerin etrafındaki tanımlanmış hava yönlendirmesi, rüzgarı sürücünün etrafına doğru yönlendirir ve kafasındaki ve üst gövdesindeki rüzgar basıncını azaltır.


Kompakt ve ince boyutlarına rağmen, K 1200 R Sport üzerindeki kaplama, büyük ön camı ile Roadster'da sunulan standartlara göre büyük ölçüde geliştirilmiş yüksek hızlarda bile önemli güvenlik ve koruma sağlar. Ekstra konforun yanı sıra, BMW Motorrad'daki mühendisler de motosikletin dinamik potansiyelini arttırmayı başardılar ve sürücü yüksek hızlarda mükemmel rüzgâr korumasından yararlandı.


Açık cam görünümünde ve serbest biçimli teknolojiyle göze çarpan tasarımlı far, sportif R 1200 S ile aynıdır, sadece farın asimetrik tasarımı, bunun gerçek bir BMW olduğunu açıkça gösterir. Reflektörler, binicinin aydınlatma gereksinimlerine geometrik olarak uyarlanmış olup, öndeki yolda mükemmel ışık yoğunluğu ve aydınlatma sağlamak için yan yana dizilmiş H7 ampulleri ile etkileşime girer.


Farın altında, radyatöre etkili bir soğutma havası akışı sağlamak için rüzgar tünelinde optimize edilmiş olan tekerlek yuvaları ve radyatör trim panelleriyle etkileşim halinde olan iki tipik BMW böbrek ızgarası bulunuyor.
Yandaki kaporta parçaları, entegre plastik montaj parçaları ile motosiklete sabitlenir, görünür cıvata veya vidaların kullanılmasına gerek kalmaz ve yine yeni BMW K 1200 R Sport'un zarif ve sofistike görüntüsüne vurgu yapar.
Yüksek performanslı dört silindirli inline güç ünitesi.


Yeni K 1200 R Sport, BMW K 1200 R'de üstün sürüş keyfi sağlayan aynı motor tarafından tahrik edilir: Roadster'da olduğu gibi, yüksek performanslı güç ünitesi de 10,250 dev / dak'da maksimum 120 kW (163 hp) güç üretir. 8,250 rpm'de 127 Nm (94 lb-ft) pik tork. Bu rakamlar tek başına, K 1200 R Sport'un her yönüyle sportif bir yetenek olarak öne çıkan yüksek ivmesini ve tahrik gücünü açıkça göstermektedir.


Altı vitesli şanzıman
K Serisi üzerindeki altı vitesli şanzıman, motor gövdesinde tamamen bulunan hafif ve kompakt entegre bir şanzıman ünitesidir. Vites kutusunun kendisi ve ayrıca dişli artışları diğer K modellerinde olduğu gibidir.


Duolever ön tekerlek süspansiyonu


Kardeş modelleri gibi, yeni K 1200 R Sport Duolever ön süspansiyonu sayesinde en üst düzeyde hassas ve yön hassaslığını optimum süspansiyon konforuyla birleştiriyor. Tüm yapı, güçlü ve burulmaya karşı dirençlidir, doğal olarak hafif ve düzgün kullanım için tasarlanmıştır ve yumuşak tepkisi sayesinde, ön tekerlek süspansiyonu, en küçük darbeleri bile düzgün bir şekilde emerek, yol yüzeyi için hassas bir his sunar.


Bu nedenle, tüm yeni K 1200 R Sport, BMW Motorrad'ın yeni makinesinin dinamik karakterini bir kez daha vurgulayarak, süspansiyon ve koşu ekipmanı ile günlük sürüş özelliklerinin ve sportifliğin ideal bir kombinasyonunu sunuyor.
Paralever arka tekerlek süspansiyonu


K-Serisi için BMW Motorrad tarafından geliştirilen Paralever, kuvvetlerin ve arka tekerlek kılavuzunun aktarımını etkin bir şekilde birleştiren ve yay kuvvetini ilerleyen bir kinematik dönme noktası üzerinden birleştiren oldukça kararlı hafif bir yapıdır. Ayrıca amortisör tepkisi ve ilerici eylemde önemli avantajlar sunar.


İsteğe bağlı ESA ve RDC


Yeni K 1200 R Sport, BMW Motorrad'ın Elektronik Süspansiyon Ayarı (ESA) ile bir seçenek olarak mevcuttur ve sürücünün yay / amortisör ayarını sadece bir tuşa basarak özel gereksinimlerine uygun şekilde ayarlamasını sağlar. Fabrikadan doğrudan sunulan bir başka seçenek olarak, yeni K 1200 R Sport da TPC Lastik Basıncı Kontrolü ile birlikte geliyor.
Bir seçenek olarak EVO fren sistemi ve Entegre ABS
Yeni K 1200 R Sport, BMW Motorrad’ın K-ve R-Serisindeki diğer modellerde de kendini kanıtlamış EVO fren sistemi ile standart olarak donatılmıştır. Arkada 320 milimetre / 12.60 '' ve 265 milimetre / 10.43 'fren disk çapı ile bu fren sistemi, hızlı ve dinamik bir şekilde sürerken mükemmel durma gücü için ideal fren yapmayı sağlıyor. EVO fren sisteminde standart olarak sunulan esnek çelik fren hatları sadece iyi görünmekle kalmaz, aynı zamanda her zaman tutarlı bir basınç noktası sağlar.


2006 yazında tanıtılan yarı entegre fonksiyona sahip yeni nesil BMW Motorrad Integral ABS opsiyonel bir ekstra olarak mevcut. Bu sistem, ön ve arka tekerlek frenlerini el freni kolundan kontrol ederken, ayak freni kolu, özellikle spor amaçlı motosiklet sürücüsü için çok uygun bir konfigürasyon olarak arkadaki fren üzerinde çalışır.
CAN-bus teknolojisi ve elektronik immobilizer


Mevcut BMW Motorrad K-Serisinin standart bir özelliği, elektrik ve elektronik bileşenlerin, dijital bilgi alışverişini tek bir tel üzerinden değiştirerek modern bir veri ağı üzerinden birbirleriyle iletişim kurmasıdır. Bu tek telli sistemin tanıtımı, tüm kablolama sisteminin ağırlığının yanı sıra kablo ve konektörlere olan ihtiyacı önemli ölçüde azaltarak, yerleşik elektriği önemli ölçüde kolaylaştırdı.


Bir başka nokta, yalnızca bu teknolojinin güvenilir, kapsamlı ve hızlı sorun giderme ve tanılama işlevleri sunabilmesidir.
Yine de CAN-bus teknolojisinin bir başka yararı, servis teknisyeninin verileri okumasını ve / veya parametreleri yeniden tanımlamasını sağlamasıdır. Ayrıca, kontak anahtarı ve motosikletin elektronik sistemi arasında doğrudan veri alışverişi yapılabilen elektronik bir immobilizer de yeni K 1200 R Sport'ta standarttır.


Tasarım ve renk kavramı.
K 1200 R Sport, rüzgâr ve hava koşullarından korunma ve gelişmiş koruma için optimize edilmiş K 1200 R'nin özel bir çeşidi olarak, “kardeş” modeli ile aynı genel tasarım özelliklerine sahiptir. Bununla birlikte, yeni makinenin optik odak noktası, dinamik olarak geliştirilmiş frontal alan üzerinde olsa da, motosikletin teknik bileşenlerinin ve anahtar estetik öğelerin serbest ve sınırsız görüntüsünün, yenilikçi BMW ve motor teknolojisinin tümüyle çarpıcı BMW kaliteleri olduğu izlenimini yeniden koruyor. Diğer bir nokta ise, yeni, daha sportif bir görünüm sunan ve K 1200 R Sport'u BMW Motorrad K Serisi'nde gerçekten eşsiz bir model haline getiren yarı kaplamasıdır.