Motosiklet kullanırken kask takmayanlar artık EDS’den kaçamayacak. İBB tarafından kurulmuş olan EDS sistemi ile kask kullanmadan motosiklet kullananlara ceza verilmesi planlanıyor.

eds-motosiklet-kaskjpg


İstanbul’da İBB tarafından daha çok karayollarında yaşanan trafik ihlalleri nedeni ile hayata geçirilmiş olan EDS, bundan böyle motosiklet kullanırken kask kullanmayanlara yönelik de çalışacak. EDS sisteminin kapsamını genişliyor ve sürücülere kesilen cezalarda motosiklet kullanıcıları için de ceza gündeme getiriliyor. ye birden fazla kural ihlali için ayrı ceza verilebilecek. Yapılması planlanan uygulama hayata geçtiğinde motosiklet sürücüleri 108 TL ceza ile karşı karşıya kalacak. Motosiklet sürücüsünün kural ihlali tespit edildiğinde, çekilen fotoğrafında bir de kask kullanmadığı tespit edilirse almış olduğu cezaya ek olarak bu tutarı ödemek zorunda kalacak.

EDS sistemi şu anda İstanbul genelinde 159'u kırmızı ışık, 97'si emniyet şeridi, 41'i ortalama hız, 21'i ters yön, 92'si park, 16'sı tramvay yolu, 9'u ofset tarama, 3'ü yaya geçidi, 6'sı dönüş yasağı ihlal tespiti yapan ve 11'i de mobil olmak üzere 455 kamera aracılığı ile hizmet veriyor. Trafik kurallarına uymayan motosiklet sürücüsü bir de kask kullanmadığında bu sisteme yakalandığında ek ceza ödemek durumunda kalacak. Daha çok para cezası ihlaller için bugüne kadar gelmiş olsa da yeni yapıda; ihlallerin tekrar edilmesi durumunda fotoğraflarının ön cepheden çekildiği sistem aracılığı ile hız ihlali yapan bir sürücüye, emniyet kemeri takmadığı ya da telefonla konuştuğu için de ayrıca para cezası kesilmesi planlanıyor.

eds-kask1jpg