BMW, yenilikleri arasında otonom motosikleti aldı ve sürücüsüz motosiklet testlerine çıktı. ABS’den çekiş kontrol ünitesine pek çok yeniliğe imza atmış olan BMW, artık otonom motosiklet konusunda da öncü olmaya kararlı görünüyor.

motohaber-13jpg


BMW BMW Motorrad, daha 1988 yılında ABS ünitesine kullanarak motosiklet teknolojisi konusunda gelişmelere imzasını attı. Sonrasında ise 2009 yılında ise hem ABS hemde Çekiş kontrol ünitesine sahip seri üretim motosikleti piyasaya sürmeyi başardı. BÖW tarafından öncü olunan bu teknolojiler taklit ile kullanıldı. Bu sayede tüm yollar ve yarış pistlerinde sürüş güvenliği ön plana çıkartılarak motosiklet kullanımı yapıldı.

motohaber-14jpg


BMW, yenilikçi olacak olan yeni projesini Yamaha'nın Motobot projesine karşılık olarak geliştiriyor ve testler Fransa'nın güneyinde bulunan Miramas'taki BMW Group test sahasında gerçekleşiyor. BMW Motorrad tarafından sürücüsüz motosiklet testi için yapılan açıklamada hedeflerinde sürücüsüz araç olarak geliştirme yanında; temel teknoljiyi daha güvenli , daha fazla sürüş keyfi yaşamak ve tehlikeli durumları erken tespit etmek için geliştirmeler yapıldığı ifade edildi.
motohaber-15jpg

Geliştirilmeye çalışılan teknoloji ile olası tehlike durumları için, güvenlik sistemlerinin devreye girerek fren ya da manevra yaparak olayı bertaraf etmesi hedefi var.